افغان‌ ویتنس: اکثر مرتکبین آزار و اذیت زنان در فضای مجازی، حامیان طالبان‌ اند

1 قوس 1402
alt-white-book 4 دقیقه
افغان‌ ویتنس: اکثر مرتکبین آزار و اذیت زنان در فضای مجازی، حامیان طالبان‌ اند

Share-Net

افغان ویتنس در یک گزارشی تحقیقی از افزایش روزافزون «خشونت و سخنان نفرت‌انگیز» در فضای مجازی که زنان فعال افغانستانی در عرصه سیاست را پس از تسلط طالبان بر افغانستان هدف قرار می‌دهد، پرده برداشته‌است.

در این گزارش که روز دوشنبه، بیست‌ودوم نوامبر نشر شد، آمده‌است که   نوشته‌ها/پست‌های توهین‌آمیز علیه زنان در فضای مجازی از ماه جون تا دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی در مقایسه به زمان مشابه در سال ۲۰۲۲، سه برابر (۲۱۷ درصد) افزایش یافته‌است.

گزارش افزوده که هدف از انجام این تحقیق، دانستن گستردگی و میزان خشونت آنلاین علیه آن عده از زنانی بوده که پس از تسلط گروه طالبان در باره حقوق‌شان ابراز نظر سیاسی کرده‌اند.

در گزارش آمده که پژوهش‌گران افغان ویتنس بیش از ۷۸ هزار پُست‌ نوشته‌شده به زبان‌های فارسی و پشتو را گردآوری و تجزیه و تحلیل کرده‌اند که به حساب‌های کاربری نزدیک به ۱۰۰ زن فعال سیاسی افغانستانی اشاره کرده یا آن‌ها را هدف قرار داده‌اند.

فرانچسکا جنتایل، پژوهش‌گر ارشد این تحقیق گفته است: «از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، رسانه‌‌های اجتماعی از فضایی برای ابراز نظریات اجتماعی و سیاسی، برای آزار و اذیت و سرکوب زنان مبدل شده‌است.

او افزوده‌است که «ما گواه موجی از خشن‌ترین و زشت‌ترین پیام‌ها بوده‌ایم که زنان افغانستانی را هدف قرار می‌دهند.»

به گفته‌ی او، این پیام‌ها اغلب در قالب پیام‌های خصوصی و در عین حال خشونت‌آمیز، تهدیدآمیز و با ماهیت مستهجن (پورنوگرافی) ارسال شده‌اند.

در گزارش هم‌چنان آمده‌است که افزایش خشونت آنلاین علیه زنان ناشی از ترکیب سمی از رفتار زن‌ستیزانه طالبان و مدیریت ضعیف پُست‌های توهین‌آمیز در رسانه‌های اجتماعی به زبان‌های افغانستان است.

در گزارش به نقل از آقای جنتایل آمده‌است که خصومت طالبان با زنان و حقوق آن‌ها این پیام را به سوءاستفاده‌کنندگان فضای مجازی می‌فرستد که هر زنی که برای دفاع از حقوق خود می‌ایستد، سزاوار توهین است و انتقاد از آن‌ها جایز.

براساس یافته‌های این گزارش، اتفاقات واقعی مانند تسلط طالبان در آگوست سال ۲۰۲۱، اعتراضات زنان در ماه‌‌های پس از تسلط و ممنوعیت‌‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر دست‌رسی زنان به مکان‌های عمومی و آموزش زنان در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ میلادی موجب افزایش خشونت آنلاین شده‌است.

در بخشی از این گزارش آمده که پژوهش‌گران افغان ویتنس به تاریخ ۱ نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی موج دیگری از پُست‌های توهین‌آمیز را شناسایی کردند که پس از تجزیه و تحلیل اظهارنظرها (کامنت‌ها) در رسانه‌های اجتماعی، مشخص شد که این سخنان توهین‌آمیز در واکنش به ویدیویی است که توسط تمنا پریانی، یکی از فعالان برجسته حقوق زنان منتشر شده بود که در آن او به رسم اعتراض برقع‌اش را آتش می‌زند.

گزارش افزوده که زنانی که از این پُست‌ بانو پریانی حمایت کرده بودند یا آن را به اشتراک گذاشته بودند، هدف موجی از سخنان توهین‌آمیز قرار گرفته‌اند.

افغان ویتنس در باره ماهیت خشونت آنلاین، از موارد زیر نیز پرده برداشته‌است: بیش از ۶۰ درصد از پست‌ها در سال ۲۰۲۲ حاوی عبارات جنسی مانند «فاحشه» یا «روسپی» بوده و از سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۲ میلادی، استفاده از کلمات هرزه ۱۱ درصد افزایش داشت.

بیش از ۶۰ درصد از پست‌ها در سال ۲۰۲۲ حاوی عبارات جنسی مانند «فاحشه» یا «روسپی» بوده و از سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۲ میلادی، استفاده از کلمات هرزه ۱۱ درصد افزایش داشت.

زنانی که «افغان ویتنس» با آن‌ها مصاحبه انجام داده،  گفته‌اند که پیام‌های مستقیم از جمله محتوای مستهجن (پورنوگرافیک)، تصاویر غیراخلاقی و تهدید به تجاوز جنسی و مرگ دریافت کرده‌اند.

یافته‌های این گزارش هم‌چنان نشان می‌دهد که علاوه بر خشونت مبتنی بر جنسیت و سوء‌استفاده جنسی، زنان فعال سیاسی هدف سخنان توهین‌آمیز مذهبی، سیاسی و قومی نیز قرار گرفته‌اند.

گزارش تصریح کرده که در اظهار نظرها، بیش‌تر سخنان توهین‌آمیز قومی و هم‌چنین ادعاهای نادرست جنسیتی با هدف تحقیر، اهانت و تضعیف زنان به‌ کار رفته‌اند.

افغان ویتنس افزوده که زنان افغانستانی با چهار روایت مشترک هدف قرار گرفته‌اند. این روایت‌ها شامل ادعاهای ذیل است: این‌که آن‌ها از لحاظ جنسی بی‌بندوبار اند، سنن و رسوم فرهنگی و دینی را نقض می‌کنند، عوامل غرب اند و این‌که آن‌ها به خاطر پناهنده‌شدن در خارج، ادعاهای نادرستی را مطرح می‌کنند.

یکی از مصاحبه‌شوندگان گفته است: «اگر شما یک زن فعال باشید و در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید، شما را به چشم یک روسپی می‌بینند.»

مرتکبین خشونت آنلاین اغلب از طالبان حمایت می‌کنند

یافته‌های پژوهش‌گران افغان ویتنس نشان می‌دهد که مرتکبین خشونت آنلاین افراد دارای وابستگی‌‌های سیاسی، گروه‌های قومی و افراد با هویت‌های قومی بوده‌اند. آن‌ها هم‌چنان دریافته‌اند که افراد رده پایین طالبان و کاربران رسانه‌های اجتماعی طرف‌دار طالبان اغلب در عقب پُست‌های توهین‌آمیز قرار دارند.

پژوهش‌گران افغان ویتنس برای دانستن تأثیرات خشونت آنلاین با شش زن افغانستانی، به شمول یک فعال حقوق زنان، یک مقام سابق دولتی و یک خبرنگار مصاحبه انجام دادنده‌اند. براساس گزارش، خشونت آنلاین بر مشارکت آنلاین زنان «تأثیرات ناگوار» دارد و زندگی روزمره زنان را در سطح شخصی، اجتماعی و حرفه‌ای متاثر می‌سازد.

در گزارش آمده که خشونت آنلاین بر نحوه فعالیت آنلاین و آفلاین زنان افغانستانی تأثیر گذاشته گذاشته‌است. افغان ویتنس افزوده که «مصاحبه‌ها برملا ساخت که چگونه زنان برای جلوگیری از خشونت آنلاین خود را سانسور یا از رسانه‌های اجتماعی کناره‌گیری کرده‌اند.»

زنان هم‌چنان گفته‌اند که به دلیل ترس و نگرانی در مورد امنیت‌شان، از دیدارهای حضوری با دیگران، به شمول دیدار با دوستان و اعضای خانواده‌شان خودداری می‌کنند. یکی از مصاحبه‌شوندگان گفته است:«من فکر می‌کنم نفرتی که آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند با آن‌چه در زندگی واقعی احساس می‌کنند، تفاوتی ندارد و اگر آن‌ها با شما روبه‌رو شوند، همان نفرت را نشان خواهند داد.»

پژوهش‌گران این گزارش هم‌چنان دریافته‌اند که خشونت آنلاین بر زندگی خانوادگی زنان نیز تأثیر گذاشته‌ و کنترول و اجبار اعضای مرد خانواده به رفتار و نحوه لباس زنان خانواده را تقویت کرده‌است و این نگرانی وجود دارد که خشونت آنلاین منجر به «خشونت خانوادگی» شود.

یافته‌های این گزارش هم‌چنان نشان می‌دهد که شرکت‌‌های رسانه‌های اجتماعی ممکن در افزایش خشونت آنلاین نقش داشته باشند. در گزارش آمده‌است که ایلان ماسک که خود را «مطلق‌گرای آزادی بیان» می‌داند و در اواخر ماه اکتوبر سال گذشته مدیریت شرکت ایکس/توییتر را بر عهده گرفت، ممکن به کاربران این انگیزه را داده باشد که «به پخش کردن سخنان نفرت‌انگیز مبتنی بر جنسیت و خشونت علیه زنان تمایل بیشتر داشته باشند.» این گزارش همچنین تغییرات احتمالی در نحوه واکنش ایکس/توییتر به محتوای خشونت‌‌آمیز یا توهین‌‌آمیز تاکید می‌کند، زیرا در ایکس/توییتر یافتن پُست‌هایی که در تناقض با پالیسی‌ها قرار دارند، دشوارتر می‌شود و به طور کامل حذف نمی ‌شوند.

در آخر این گزارش، افغان ویتنس شماری از پیشنهادها  (توصیه ها) را نشره کرده که به همکاری زنان مصاحبه شونده افغانستانی تهیه شده‌است. این پیشنهادها شامل انجام تحقیقات بیشتر برای درک بهتر تهدیداتی است که زنان افغانستانی در فضای مجازی با آن‌ها مواجه اند و هم‌چنان بر ضرورت روی دست گرفتن اقدامات بیشتر از سوی شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی تاکید می‌کند و از این شرکت‌ها می‌خواهند تا نظارت خود بر سخنان نفرت‌انگیز به زبان‌های غیر انگلیسی و زبان‌های محلی را بیشتر سازند و در حذف محتوای توهین‌آمیز و حساب‌های کاربری مرتکب خشونت بیشتر عمل کنند.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط