اظهارات تازه رینا امیری خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت

10 اسد 1402
alt-white-book 2 دقیقه
اظهارات تازه رینا امیری خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت

Daily Times

شماری از شهروندان افغانستان در شکبه‌های اجتماعی فیسبوک و توییتر، رینا امیری، نماینده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان را هدف رگ‌بار انتقاد قرار دادند.

این دیپلمات امریکایی پس از پایان نشست دو روزه قطر توییت کرد که او «بنا بر اصرار گسترده افغان‌ها و مدافعان حقوق بشر» برای «ضرورت تعامل مستقیم با طالبان» در این نشست شرکت کرده بود.

نشست قطر بین نمایندگان امریکا و طالبان با هدف «اعتمادسازی» و «تعامل مثبت» برای روزهای ۳۰ و ۳۱ جولای برگزار شده بود.

رینا امیری در این نشست هم‌رکاب توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، در کنار چند دیپلمات دیگر این کشور بود.

خانم امیری قبلا گفته بود که اگر گروه طالبان در موضع خود در برابر زنان کوتاهی نشان ندهد، حاضر به دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با این گروه نخواهد بود.

با این وصف، رینا امیری بر خلاف موضع سابق خود در نشست قطر شرکت و دلیل این کار را «درخواست گسترده» شهروندان افغانستان و مدافعان حقوق بشر بیان کرد.

این بخش از توییت او با سیلی از انتقادها در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک به همراه بود.

نماینده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان، گزینه «کامنت» توییتر خود را بسته است و منتقدان او قادر به گذاشتن «کامنت» در توییت جنجالی‌اش نیستند.

به همین دلیل، کاربران شبکه‌های اجتماعی با «ریتوییت» اظهارات خانم امیری و یا تکثیر آن در فیسبوک از او پرسیده‌اند که این «درخواست گسترده» چه‌گونه، چه زمانی و توسط کدام گروه از شهروندان افغانستان و یا مدافعان حقوق بشر انجام شده‌است؟

آن‌ها هم‌چنان رینا امیری را به دلیل آن‌که خلاف موضع سابق خود در برابر طالبان عمل کرده‌است، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند، در حالی که هیچ تغییری در موضع طالبان در برابر زنان به میان نیامده‌است، دیدار مستقیم رینا امیری با نمایندگان این گروه در قطر، نشانه «دروغ‌گویی» او به مردم افغانستان است.

این کاربران از دیپلمات‌های امریکایی دخیل در پرونده افغانستان خواسته‌اند که «لابی‌گری» برای به رسمیت شناختن حکومت خودخوانده گروه طالبان را متوقف کنند.

رینا امیری تا کنون در برابر این سیل عظیم از انتقادهای شهروندان افغانستان ساکت است.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط