طالبان تجمع اعتراضی زنان در کابل را سرکوب کرد

28 سرطان 1402
alt-white-book 1 دقیقه
طالبان تجمع اعتراضی زنان در کابل را سرکوب کرد

Tribune

گروه طالبان با توسل به خشونت، تجمع اعتراضی ده‌ها آرایشگر و فعال حقوق زن در کابل را سرکوب کرد.

این تجمع اعتراضی روز چهارشنبه، ۲۸ سرطان، در واکنش به دستور دو هفته پیش گروه طالبان مبنی بر تعطیلی کامل آرایشگاه‌های زنانه در افغانستان برگزار شده بود.

معترضان می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان برای بر هم زدن تجمع مسالمت‌آمیز آن‌ها، از موتر آب‌پاش، دنده برقی، چوب و شلیک هوایی کار گرفته‌اند.

این معترضان با حمل شعارهای نظیر «کار ما را از ما نگیرید» و «نان، کار و عدالت»، خواستار لغو دستور فوق بودند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گزارش‌های مربوط به سرکوب زنان معترض در کابل را عمیقاً نگران‌کننده توصیف کرده‌است.

این سازمان در دفاع از تجمع روز چهارشنبه زنان در کابل گفته است که شهروندان افغانستان حق دارند بدون توسل به خشونت دیدگاه‌های خود را اعلام کنند و رژیم حاکم نیز باید به دیدگاه آن‌ها وقع بگذارد.

گروه طالبان گفته‌است که دستور تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه را به دلایلی، از جمله جلوگیری از «اسراف» و «کاشت مو» و «چیدن ابرو» که به زعم این گروه «خلاف شریعت» است، صادر کرده‌است.

آرایشگران و مالکان آرایشگاه‌های زنانه دست‌کم یک هفته دیگر مهلت دارند تا طبق دستور گروه طالبان بساط کار خود در این آرایشگاه‌ها را به صورت کامل جمع کنند.

طبق معلومات اتاق تجارت و صنایع، با تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه در سراسر افغانستان حدود ۶۰ هزار زن شاغل در این آرایشگاه‌ها بیکار خواهند شد که بیش‌تر این زنان، نان‌آوران خانواده خود هستند.

تا پیش از صدور دستور طالبان، ۱۲ هزار آرایشگاه زنانه در سراسر افغانستان فعال بوده‌اند.

سازمان‌های بین‌المللی، تعطیلی این شمار آرایشگاه‌ها در افغانستان را برای اقتصاد این کشور ویران‌گر خوانده‌اند و خواستار تجدیدنظر از سوی طالبان در باره این تصمیم شده‌اند.

گروه طالبان اما با داخلی‌خواندن این موضوع به همان راه سابق خود رفته‌است و تا کنون نشانه‌ای از کوتاه‌آمدن در مواضع این گروه در این مورد خاص دیده نشده‌است.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط