طالبان آزمون کانکور امسال را در غیبت دانش‌آموزان دختر برگزار می‌کند

27 سرطان 1402
alt-white-book 1 دقیقه
طالبان آزمون کانکور امسال را در غیبت دانش‌آموزان دختر برگزار می‌کند

Radio Azadi

 مسوولان در وزارت تحصیلات عالی طالبان تصمیم گرفته‌اند که آزمون کانکور امسال را بدون حضور داوطلبان دختر، تنها برای پسران، برگزار کنند.

اداره ملی امتحانات گروه طالبان گفته‌است که آزمون کانکور امسال را در پنج دور تنها برای داوطلبان پسر برگزار می‌کند.

طبق اعلام این اداره، دور نخست این آزمون در یازده ولایت برای روزهای ۲۹ و ۳۰ ماه جاری سرطان برگزار خواهد شد.

دور دوم در ۱۲ ولایت، دور سوم در ۱۰ ولایت، دور چهارم در کابل و دور پنجم نیز برای داوطلبان متفرقه برگزار می‌شود.

سلیمان شریفی، رییس نشرات و روابط عامه وزارت تحصیلات عالی گروه طالبان در صحبت با رسانه‌ها تایید کرده که آزمون کانکور امسال بدون حضور داوطلبان دختر برگزار خواهد شد.

او گفته‌است با توجه به این‌که آموزش دختران در دانشگاه‌ها تا امر ثانی معطل است، آزمون کانکور نیز برای داوطلبان دختر معطل خواهد بود.

اداره ملی امتحانات گروه طالبان گفته است که وزارت تحصیلات عالی این گروه در مکتوبی برای این اداره دستور داده‌است که امسال تنها پسران را برای شرکت در آزمون کانکور ثبت‌نام کند.

این اداره افزوده‌است که در قبال این تصمیم که وزارت تحصیلات عالی طالبان برای چه کسی آزمون کانکور را برگزار و برای چه کسی برگزار نمی‌کند، مسوولیتی ندارد.

آزمون کانکور در سراسر افغانستان سال یک‌بار برگزار می‌شود و از این طریق راه برای ورود دانشجویان تازه به دانشگاه‌ها باز می‌شود.

گروه تندور طالبان سال گذشته اگر چه برای دختران اجازه شرکت در این آزمون را داده بود؛ اما هم‌زمان دامنه تصمیم آن‌ها برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی را محدود کرده بود.

این گروه امسال در یک تصمیم سخت‌گیرانه‌تر دیگر از ورود کامل دختران به دانشگاه‌ها از طریق آزمون کانکور جلوگیری کرده‌است. دانشگاه‌ها سال گذشته نیز بر روی دانشجویان دختر بسته شده بود.

گروه طالبان هم‌چنان مکتب‌های متوسطه و لیسه را نیز بر روی زنان و دختران بسته است.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط