دیدارهای سلمان رشدی: میلان کوندرا

ترجمه: زبیر رضوان

24 سرطان 1402
alt-white-book 2 دقیقه
دیدارهای سلمان رشدی: میلان کوندرا

میلان کوندرا، روزنامۀ تلگراف، ۱۹۸۶

سلمان رشدی در یادداشت‌هایش در صفحۀ سبستاک خود «دریای قصه‌های سلمان رشدی»، خاطراتی از دیدارهایش با نویسنده‌گان بزرگ دنیا را نشر می‌کند. تلاش می‌کنیم از افغانستان اکسپلینر، این یادداشت‌ها را مرتب ترجمه و در اختیار خواننده‌گان قرار بدهیم. دیدار نویسنده‌گان بزرگ، جهان شگفتی دارد. به جذابیت این دیدارها زمانی بیشتر پی‌ می‌بریم که آن را از نشانی خود نویسنده‌ها بخوانیم. در این یادداشت، سلمان رشدی از دیدارش با میلان کوندرا، نویسندۀ معروف چک‌تبار می‌گوید:

در اوایل دهۀ ۹۰ در رستورانت لا کاپولا، در پاریس با میلان کوندرا و همسرش ویرا هرابانکووا نان چاشت صرف می‌کردم. به فرانسوی حرف می‌زدیم و زمانی که فرانسوی من کم‌رنگ شد، ویرا انگلیسی مرا به میلان ترجمه کرد. او از انگلیسی ضعیفش عذرخواهی کرد و گفت: «یک‌بار، ویرا به یک کنفرانس در اکسفورد دعوت شده بود و زمانی را که با او بودم، تصمیم گرفتم یک صنف آموزش زبان انگلیسی بگیرم تا تسلطم به این زبان را بهبود بخشد. در پایان دوره، زبان انگلیسی من خوب نبود اما انگلیسی آموزگارم هم به مراتب بدتر بود. او از من تعهد گرفت که دیگر به ادامۀ درس نیایم.»

در سرزمین مادری او که تا آن زمان نیز به نام چکسلواکیا یاد می‌شد، کمونیسم سقوط کرده بود و واسلاو هاول به عنوان رییس جمهور انتخاب شده بود. پس از نان چاشت، کوندرا در این مورد به تفصیل و خاطر گشاده سخن راند. اما من می‌دانستم که شکاف‌هایی – گاهی خصم‌آمیز- بین کوندرا و نویسنده‌گان مخالف چک وجود دارند که مانند او تبعید نشده بودند. این تاثیری هم روی رابطۀ او با هاول و ایوان کلیما گذاشته بود.

پس از آن که ماهی مان را خوردیم، او ناگهان دست‌هایش را به هم زد و پیشنهاد داد: «بیا تا واسلاو یک کارت پستال بنویسیم. من و شما، هردو این کار را می‌کنیم.»

رستورانت کارت پستال مورد نظر را تهیه کرد و اگر درست به خاطر بیاورم، میلان به ویرا دیکته کرد تا برایش بنویسد. هردوی ما آن را امضا کردیم. برایم جالب بود که کوندرا به خاطر سابقه‌ی پر دردسرش با رییس جمهور جدید، احساس نمی‌کرد که بتواند خودش کارت پستال را بنویسد. امضای من برایش امکان این را دارد تا ابراز خرسندی و صلح کند.

نمی‌دانم که آیا هاول هرگز به او پاسخ داد یا نه.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط