پس از بازگشت طالبان به قدرت، ۳۷۷۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

6 سرطان 1402
alt-white-book 2 دقیقه
پس از بازگشت طالبان به قدرت، ۳۷۷۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

The Washington Post

سازمان ملل متحد در گزارشی، روز سه‌شنبه، ششم سرطان، رقم تلفات غیرنظامیان در افغانستان را پس از بازگشت گروه طالبان به قدرت، ۳۷۷۴ تن اعلام کرد.

این رقم که از سوی دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، از پانزدهم آگست ۲۰۲۱ (روز سقوط کابل به دست طالبان) تا سی‌ام ماه می ۲۰۲۳  ثبت شده‌است، شامل ۱۰۵۹  تن کشته و ۲۶۷۹ تن زخمی می‌شود.

در گزارش یوناما اگر چه به کاهش تلفات غیرنظامیان در این مدت اشاره شده‌است؛ اما هم‌زمان نسبت به افزایش استفاده از مواد انفجاری و هدف قرار گرفتن عبادت‌گاه‌ها و جامعه هزاره ابراز نگرانی شده‌است.

یوناما گفته‌است که سه‌چهارم حملات با استفاده از تعبیه مواد انفجاری در مناطق پر جمعیت، نظیر عبادت‌گاه‌ها، مکاتب و مارکیت‌ها صورت گرفته‌است.

هم‌چنان، عامل بیش از یک‌سوم تلفات غیرنظامیان نیز حملات انفجاری بر عبادت‌گاه‌ها و محلات شیعه و هزاره‌نشین بوده‌است.

به گزارش یوناما، شمار حمله بر غیرنظامیان با استفاده از تعبیه مواد انفجاری بلافاصله پس از تسلط طالبان بر افغانستان، توسط داعش افزایش داشته و بیش‌تر تلفات غیرنظامیان نیز ناشی از این حملات بوده‌است.

فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما گفته که حمله بر غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی، قابل نکوهش است و باید متوقف شود.

او از رژیم حاکم بر افغانستان خواسته است که در باره‌ی این حملات به صورت مستقلانه، سریع و همه‌جانبه، تحقیق کند و «به تعهدات خود نسبت به حق زنده‌گی پابند بماند.»

هم‌چنان در گزارش یوناما به منظور پیش‌گیری از ادامه حملات بر عبادت‌گاه‌ها، مراکز آموزشی و مناطق هزاره و شیعه‌نشین، به رژیم حاکم توصیه شده‌است که «اقدامات حفاطتی» لازم را روی دست بگیرد.

یوناما تاکید کرده‌است که ادامه حملات بر غیرنظامیان به بحران انسانی موجود در افغانستان خواهد افزود.

گروه طالبان در پانزدهم آگست ۲۰۲۱ دوباره از راه نظامی به قدرت بازگشت. این گروه که مدعی بهتر شدن امنیت در سراسر افغانستان است، تا هنوز نتوانسته از ادامه حملات تروریستی در این کشور جلوگیری کند.

در حال حاضر، در کنار فعالیت روزافزون داعش در افغانستان، از سرگیری فعالیت شبکه القاعده نیز به یک نگرانی جدی در سطح جهانی تبدیل شده‌است.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط