غرفه‌ی اعتراضی افغانستان در جشن فرهنگی رادولف‌زل با شعار «نان، کار، آزادی»

28 جوزا 1402
alt-white-book 2 دقیقه
غرفه‌ی اعتراضی افغانستان در جشن فرهنگی رادولف‌زل با شعار «نان، کار، آزادی»

Afghanistan Explainer

جشن بین‌المللی فرهنگی شهر کوچک رادولف‌زل، همه‌ساله در کنار دریاچه‌ی بودنزی در آلمان برگزار می‌شود. در این جشن فرهنگی، کشورهای مختلف غرفه‌ی خود را بر پا و گوشه‌هایی از فرهنگ کشورشان را به نمایش می‌گذارند که مهم‌ترین آن، غذاها و صنایع سنتی‌ کشورهای شرکت‌کننده در این جشن است.

در این میان اما، افغانستان غرفه‌‌ی اعتراضی بر پا کرده و مسوولان این غرفه در حمایت از زنان افغانستان و ایران، شعارهای جنبش‌های زنانه‌ی این دو کشور را به نمایش گذاشته‌اند.

مسوولان غرفه‌ی افغانستان در این جشن فرهنگی بین‌المللی، از بازدیدکننده‌گان با غذاهای سنتی افغانستان (منتو و بولانی) پذیرایی کرده‌اند.

حنیف فروتن، از مسوولان غرفه‌ی افغانستان می‌گوید: «افغانستان از سال‌ها به‌ این‌سو در این جشن حضور دارد، اما در دو سال آخر و به دلیل اشغال افغانستان توسط طالبان و نقض حقوق بشر و آزادی زنان در این کشور، این غرفه به گونه‌ی اعتراضی بر پا شده‌است.»

در این جشن فرهنگی، کشورهای مختلف غرفه‌ی خود را بر پا و گوشه‌هایی از فرهنگ کشورشان را به نمایش می‌گذارند.

او می‌گوید که هدف آن‌ها از شرکت در این جشنواره، جلب حمایت جهانی برای رسیده‌گی به وضعیت حقوق بشری و آزادی‌های زنان در افغانستان و ایران است.

به گفته‌ی آقای فروتن، پولی که از فروش غذاها و دیگر محصولات این غرفه به دست می‌آید، برای زنانی در افغانستان اهدا خواهد شد که شوهران‌شان را در جنگ از دست داده‌اند.

غرفه‌ی افغانستان با شعارهای «نان، کار، آزادی» و «زن، زنده‌گی، آزادی» و چند شعار اعتراضی دیگر در پیوند به کمک‌های جهانی به افغانستان که از سوی طالبان حیف‌ومیل می‌شود و هم‌چنان در حمایت از مقاومت مردم افغانستان در برابر گروه طالبان، مزین شده‌است.

برگزارکننده‌گان این غرفه‌ی اعتراضی به افغانستان اکسپلینر می‌گویند که طالبان دانش و هنر را از مردم افغانستان گرفته‌اند و در عوض، آموزش‌گاه‌های تروریستی را جا‌گزین کرده‌اند.

در شعارهای آنان هم‌چنان تاکید شده‌است که آزادی‌های زنان و حقوق بشر نباید قربانی اهداف منطقه‌ای غرب در افعانستان شود.

در گوشه‌ی دیگر این جشن ساز و سرود جریان دارد و آوازخوانان و نوازنده‌گان از کشورهای مختلف با موسیقی سنتی کشورهای‌شان هنرنمایی می‌کنند.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط