قمی: طالبان به کارشناسان ایرانی اجازه بازدید از سد کجکی را داده‌است

27 جوزا 1402
alt-white-book 2 دقیقه
قمی: طالبان به کارشناسان ایرانی اجازه بازدید از سد کجکی را داده‌است

Social Media

حسن کاظمی قمی، نماینده‌ ویژه‌ رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان گفته‌است که طالبان به کارشناسان ایرانی اجازه بازدید از سد کجکی را داده‌است.

براساس گزارش رسانه‌های ایران، نماینده ویژه رییس‌جمهور این کشور در یک مصاحبه تلویزیونی به طالبان وعده داده است که این کار تا پانزده روز آینده انجام شود.

در متن مصاحبه کاظمی قمی که از آدرس خبرگزاری صداوسیما نشر شده، او در پاسخ به این پرسش که مذاکرات با حکومت طالبان درباره‌ی مساله حق‌آبه در چه مرحله‌ای است؟ گفته‌: «در طول نزدیک به دو سال حکم‌رانی طالبان ما چندین اجلاس آب را بین دو کشور برگزار کردیم و طرف افغان اعلام کرده که ما پای‌بند هستیم و کمیساریا را هم تشکیل و گام‌های رو به جلو را هم داشته‌ایم. نکته سوم این است که میزان آبی که امروز در افغانستان وجود دارد این میزان آیا جواب‌گوی انجام آن معاهده است یا خیر.»

او در بخشی از این مصاحبه گفته که طالبان قبول دارد که حق‌آبه هیرمند در چارچوب معاهده آب میان ایران و افغانستان تامین شود.

گروه طالبان تا کنون درباره‌ی اظهارات نماینده ویژه رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان چیزی نگفته‌است.

پیش از این نیز، ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران خواستار اعزام یک هیات فنی ایرانی برای بازدید از رود هیرمند شده بود، اما طالبان با استناد به معاهده‌ی ۱۳۵۱، گفته بود‌ که به تیم فنی ایرانی اجازه بازدید از رود هیرمند را نخواهد داد.

این اظهارات کاظمی قمی در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش، در اوج تنش آبی میان دو کشور، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان امکان بازدید کارشناسان ایرانی از سدهای افغانستان را رد کرد و گفت مقام‌های ایرانی باید «توقعات‌شان را با معاهده ۱۳۵۱ عیار نمایند.»

بحران محیط‌زیستی و نبود آب در ولایت سیستان و بلوچستان ایران سبب شد تا دو صد نماینده‌ی مجلس این کشور نیز در یک بیانیه‌ی مشترک هشدار بدهند که اگر تا سه ماه آینده آب به ولایت سیستان و بلوچستان این کشور نرسد، فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

نماینده‌گان مجلس ایران در این بیانیه تاکید کرده بودند که هرگونه ممانعت از اجرای این حق‌آبه، نقض حقوق ملت ایران و مخالف قوانین بین‌المللی است.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط