زنان در اعتراض به نشست ناروی: زیر پای طالبان فرش سرخ پهن نکنید

23 جوزا 1402
alt-white-book 1 دقیقه
زنان در اعتراض به نشست ناروی: زیر پای طالبان فرش سرخ پهن نکنید

YouTube Screenie

 نشست انجمن آزادی ناروی درباره‌ی افغانستان با حضور نماینده‌گان طالبان، جامعه مدنی و کشورهای غربی، روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا، در اسلو، پایتخت این کشور برگزار شد.

براساس گزارش‌ها، این نشست تا بیست‌وپنجم جوزا ادامه خواهد داشت و به نماینده‌گی از طالبان، عبدالقهار بلخی از وزارت خارجه، شمس‌الدین منصور از وزارت داخله و روح‌الله از وزارت دفاع این گروه اشتراک کرده‌اند.

هم‌زمان با برگزاری این نشست، فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان نسبت به برگزاری این نشست و حضور نماینده‌گان گروه طالبان در آن، واکنش نشان داده‌اند.

زنان معترض و مدافعان حقوق بشر در افغانستان گفته‌اند که زیر پای نماینده‌گان گروه طالبان نباید فرش سرخ پهن کرد؛ گروهی که متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت است و فعالیت زنان در حوزه‌ی عمومی را نیز ممنوع کرده‌است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی  گفته‌است که آن‌ها از نماینده‌های سیاسی طالبان نه، بل‌که از سه تن از کارمندان خدمات ملکی حکومت طالبان دعوت کرده‌اند تا در این نشست اشتراک کنند.

خانم هویتفیلد افزوده که انزوای افغانستان هم برای مردم این کشور و هم برای مردم ناروی ناگوار است و باعث وخامت اوضاع و تقویت گروهایی نظیر داعش خواهد شد.

او افزوده‌است که پاسخ‌گویی گروه طالبان درباره‌ی وضعیت افغانستان و پیش‌گیری از تبدیل شدن این کشور به پایگاه تروریزم، به نفع مردم دو کشور (ناروی و افغانستان) است.

به گفته‌ی او، هسته‌گذاری این گروه‌ها در افغانستان می‌تواند تهدیدات امنیتی در اروپا را افزایش دهد.

ناروی سال گذشته نیز میزبان یک نشست درباره‌ی افغانستان بود که در آن به نماینده‌گی از طالبان، امیرخان متقی، وزیر خارجه‌ی این گروه شرکت کرده بود.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط