نماینده‌گان مجلس ایران: اگر حق‌آبه هیرمند به سیستان نرسد، فاجعه انسانی رخ خواهد داد

23 جوزا 1402
alt-white-book 2 دقیقه
نماینده‌گان مجلس ایران: اگر حق‌آبه هیرمند به سیستان نرسد، فاجعه انسانی رخ خواهد داد

Social Media

با گذشت ماه‌ها از تنش آبی بین افغانستان و ایران در باره‌ی حق‌آبه‌ی هیرمند، دو صد نماینده‌ی مجلس این کشور در یک بیانیه‌ی مشترک هشدار داده‌اند که اگر تا سه ماه آینده آب به ولایت سیستان و بلوچستان این کشور نرسد، فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

براساس گزارش خبرگزاری دولتی ایران موسوم به (ایرنا)، این بیانیه روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا در جلسه علنی مجلس خوانده شده و در بیانیه تاکید شده‌است که حیات و زنده‌گی مردم سیستان و بلوچستان ارتباط مستقیم با حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند دارد.

در بخشی از بیانیه‌ی نماینده‌گان مجلس ایران آمده‌است: حق‌آبه‌ی بین‌المللی هیرمند که ریشه در تاریخ دو کشور – ایران و افغانستان – دارد و حق طبیعی، بین‌المللی و تاریخی است و مستقیماً به حیات و زنده‌گی مردم منطقه ارتباط عمیق دارد».

نماینده‌گان مجلس ایران در این بیانیه تاکید کرده‌اند هرگونه ممانعت از اجرای این حق‌آبه، نقض حقوق ملت ایران و مخالف قوانین بین‌المللی است.

هم‌چنان در این بیانیه افزوده شده‌است که شرایط برای مردم سیستان به حدی دشوار است که اگر تا سه ماه دیگر آب به منطقه نرسد، باید منتظر فاجعه انسانی در شرق این کشور بود.

نماینده‌گان مجلس ایران از گروه حاکم در افغانستان خواسته‌اند که به جای به‌ کارگیری ادبیات نامناسب و غیردیپلماتیک، به رهاسازی آب به سوی ایران اقدام کند و نگذارد روابط دو کشور بیش از این خدشه‌دار شود.

بیانیه‌ی مشترک نماینده‌گان مجلس ایران در حالی به نشر می‌رسد که چندی پیش علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اعلام کرد که گروه طالبان برای رفع تنش بر سر حق‌آبه رود هیرمند از راه دیپلماتیک، نرمش نشان داده‌است.

پیش‌تر، ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران، در پیوند به حق‌آبه کشورش از رود هیرمند به گروه طالبان هشدار داده بود که موضع ایران را جدی بگیرد تا بعدتر پشیمان نشود.

رییس‌جمهور ایران خواستار اعزام یک هیات فنی ایرانی برای بازدید از رود هیرمند شده بود، اما طالبان با استناد به معاهده‌ی ۱۳۵۱، گفته‌ که به تیم فنی ایرانی اجازه بازدید از رود هیرمند را نخواهد داد.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط