لایحه‌ جدید، بیست هزار ویزا به پروسه‌ اس‌آی‌وی ‌می‌افزاید

17 جوزا 1402
alt-white-book 1 دقیقه
لایحه‌ جدید، بیست هزار ویزا به پروسه‌ اس‌آی‌وی ‌می‌افزاید

NPR

جین شاهین و راجر ویکر، دو سناتور امریکایی، روز پنج‌شنبه، اول جون، برای حمایت از مهاجران افغانستان، لایحه‌ی جدیدی را به مجلس سنای این کشور ارایه کردند تا برنامه‌ی اس‌آی‌وی برای پنج سال دیگر تمدید و به شمار ویزاها افزوده شود.

لایحه‌ی این دو نماینده،‌ پروسه‌ی اس‌آی‌وی را تا سال ۲۰۲۹  تمدید خواهد کرد و ۲۰ هزار ویزای دیگر را به این برنامه خواهد افزود.

یکی از اهداف دیگر این لایحه، سرعت‌بخشیدن روند رسیده‌گی به درخواست‌هایی‌ گفته شده که پس از سقوط افغانستان تا هنوز منتظر مانده‌اند.

هفته‌ی گذشته، خانم شاهین، سناتور دموکرات در بیانیه‌‌ای گفت: «افغانستان شاید دیگر سرخط خبرها نیست، اما ایالات متحده نمی‌تواند وعده‌‌هایش را به همکاران ما در افغانستان که شانه‌به‌شانه در کنار سربازان امریکایی در جریان بیست سال گذشته ایستادند، فراموش کند».

سناتور شاهین در این بیانیه تاکید کرد که همکاران امریکا در افغانستان به یاری‌شان وفادار بودند و امریکا نیز باید همین کار را انجام دهد.

برنامه ویزای ویژه‌ی مهاجرت (اس‌آی‎وی) از سال‌ها به این طرف با چالش‌های متعددی برخورده‌ که عمده‌ترین آن، طولانی بودن این روند بوده‌است.

پس از خروج آشفته‌ی امریکا از افغانستان، کارمندان و همکاران محلی این کشور در افغانستان با خطر مرگ و زندان از سوی طالبان مواجه شدند.

امریکا هزاران تن را از افغانستان انتقال داد، اما شمار اندکی از آنان دارنده‌گان ویزا یا متقاضیان اس‌آی‌وی بودند.

براساس گزارش‌ها، ده‌ها هزار تن در افغانستان و به صورت موقت در کشورهای همسایه‌ی افغانستان با خانواده‌های‌شان واجد شرایط ویزای ویژه مهاجرت اند.

با آن‌که برنامه‌ی ویزای مهاجرت از جانب هر دو حزب مورد حمایت است، اما شماری از اعضای حزب جمهوری‌خواه در برابر مهاجران سخت‌گیر اند. جمهوری‌خواهان در حال حاضر مانع اجرایی‌شدن لایحه‌ی دیگری شده‌اند که روند اقامت دایمی پناه‌جویان افغانستان را تسهیل می‌کند.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط