تشکیل تیم ملی ۱۷ سال بانوان افغانستان در اوج اختلاف‌ها در فدراسیون فوتبال

15 جوزا 1402
alt-white-book 2 دقیقه
تشکیل تیم ملی ۱۷ سال بانوان افغانستان در اوج اختلاف‌ها در فدراسیون فوتبال

در حالی که اختلاف‌ها در فدراسیون فوتبال افغانستان به اوج خودش رسیده و کمیته‌ی اجرایی پای حکم برکناری فضل محمد شهاب، سکرترجنرال این فدراسیون امضا کرده‌، «تیم ملی ۱۷ سال بانوان افغانستان» برای حضور در یک تورنمنت دوستانه، تشکیل شده‌است.

فدراسیون فوتبال افغانستان، اخیرا جلسه‌ای برگزار کرد و اعضای کمیته اجرایی در آن جلسه به برکناری فضل محمد شهاب، سکرترجنرال سابق این فدراسیون رای دادند و بهرام صدیقی، داکتر تیم ملی فوتبال را به عنوان جایگزین او معرفی کردند.

دلیل برکناری فضل محمد شهاب، اختلاف‌های شدید او با رهبری فدراسیون فوتبال و به خصوص تشکیل تیم ملی بانوان افغانستان عنوان شده‌است؛ تیمی که چند روز پس از تشکیل دوباره منحل شد و نظرمحمد مطمین، رییس سابق اداره ورزش طالبان، در یک رشته توییت اعلام کرد که به جیره‌خواران در آلبانیا (اشاره به فضل محمد و همکارانش) اجازه نخواهد داد که خلاف اصول امارت اسلامی اقدام کنند.

فضل محمد شهاب نیز در آن زمان عقب‌نشینی کرد و دیگر خبری در مورد تیم ملی بانوان افغانستان نشر و پخش نشد.

پس از چند ماه و با برکناری شهاب از سمت سکرترجنرالی فدراسیون فوتبال افغانستان، صفحه تیم ملی بانوان که از آلبانیا مدیریت می‌شود، خبر تشکیل «تیم ملی ۱۷ سال بانوان افغانستان» را منتشر کرده و از اشتراک این تیم در تورنمنت «گوتیا کاپ» خبر می‌دهد.

ویب‌سایت «گوتیا کاپ» در مورد این تورنمنت نوشته که جام گوتیا، تورنمنت فوتبال جوانان جهان است که هر سال حدود ۱۷۰۰ تیم از ۸۰ کشور شرکت می‌کنند و ۴۵۰۰ مسابقه در ۱۱۰ زمین فوتبال برگزار می‌شود.

در همین حال، در صفحه فیسبوک تیم ملی بانوان افغانستان نوشته شده که تیم ملی فوتبال بانوان ۱۷ سال افغانستان با نام «آینده اف سی / Ayenda FC» برای نخستین‌بار در تورنمنت «گوتیا کاپ»  که در ماه جولای ۲۰۲۳ در شهر گوتنبرگ سوید برگزار خواهد شد، اشتراک می‌کند.

نشر این خبر در اوج جنجال‌ها و در حالی که فضل محمد شهاب هنوز در نزد فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) رسمیت دارد، نشان می‌دهد که سکرتر جنرال برکنارشده‌ی فدراسیون فوتبال افغانستان، هم‌چنان به کارش ادامه می‌دهد و تصمیم اتخاذ شده در کابل را نپذیرفته‌است.

او در مورد تشکیل تیم ملی ۱۷ سال بانوان افغانستان نوشته است: «ما معتقدیم که هر دختری حق تحصیل و آزادی برای دنبال کردن رویاهای خود را دارد. متاسفانه بسیاری از دختران در افغانستان به دلیل شرایط کنونی از این حق محروم هستند. اما ما تسلیم نخواهیم شد. ما به مبارزه برای حقوق دختران افغانستان ادامه خواهیم داد و هرگز متوقف نخواهیم شد. تا زمانی که هر دختری فرصت یادگیری و بازی را پیدا کند».

کارشناسان فوتبال می‌گویند که یکی از شرط‌های فدراسیون جهانی فوتبال برای حمایت از ورزش افغانستان، فعالیت بانوان در این رشته‌ است و ممکن در این قضیه جانب فضل محمد شهاب، سکرترجنرال فدراسیون فوتبال را که از سوی کمیته اجرایی برکنار شده را بگیرد.

از سوی دیگر، شهاب به تصمیم کمیته اجرایی معترض است و می‌گوید که نصاب در روز رای‌گیری کامل نبوده و چند چهره از کمیته اجرایی در روز رای‌دهی حضور نداشته‌اند.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط