عتیق رحیمی عضو هیات داوران جشنواره‌ی کن شد

14 ثور 1402
alt-white-book 1 دقیقه
عتیق رحیمی عضو هیات داوران جشنواره‌ی کن شد

Le Monde

برگزارکننده‌گان هفتادوششمین جشنواره‌ی فیلم کن، نام اعضای هیات داوران این جشنواره را اعلام کردند.

در اعلامیه‌ی این جشنواره که روز پنج‌شنبه، ۱۴ ثور نشر شد، آمده‌است که عتیق رحیمی، نویسنده و کارگردان اهل افغانستان یکی از اعضای این هیات هفت نفری است.

عتیق رحیمی در ادبیات با رمان «سنگ صبور» برنده‌ی جایزه‌ی معتبر گنکور شد و در فیلم‌سازی نیز، در هفتادمین جشنواره‌ی فیلم برلین، با فیلم «بانوی رود نیل» برنده‌ی جایزه شد.

رحیمی در سال ۲۰۱۲ فیلمی را براساس رمان «سنگ صبور» خود ساخت که نقش مرکزی آن فیلم را گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی به عهده داشت. فیلمی که برای گلشیفته نیز جایزه‌ی بهترین بازیگر زن جوان مستعد را در دور سی‌ام مراسم فیلم سزار در پی داشت.

این نخستین‌بار است که یک کارگردان اهل افغانستان به عنوان عضو هیات داوران جشنواره‌ی فیلم کن – یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم جهان – برگزیده می‌شود.

نام افغانستان چند روز پیش نیز با فیلم «نان و گل‌های سرخ»، ساخته‌ی صحرا مانی در جشنواره‌ی فیلم کن ۲۰۲۳ مطرح شد که قرار است در این جشنواره نمایش ویژه داشته باشد.

براساس اعلامیه‌ی این جشنواره، رابین اوستلند، فیلم‌ساز سویدی، ریاست داوران این دور جشنواره را به عهده دارد. اوستلند سال گذشته با فیلم «مثلث اندوه» برای بار دوم برنده‌ی جایزه‌ی نخل طلا شد.

برای دریافت خبرنامه ایمیل تان را بنویسد


نوشته‌های مرتبط